IMG_0386.jpgPlanety, narozdíl od hvězd, nesvítí vlastním světlem, nýbrž odrážejí sluneční světlo. Merkur je planeta Slunci nejbližší. Astronomové se pokoušeli nalézt i hypotetickou planetu Vulkán, která by obíhala kolem Slunce ještě blíž, ale nebyli úspěšní. Ač je Merkur malý − asi jako náš Měsíc − má velké železné jádro. 

Mytologické pozadí jména: Mercurius byl římskou obdobou řeckého Herma, syna Diova a Pléiady Máie. Byl to bůh taškářů, zlodějů, dárce nenadálého zisku i důmyslný vynálezce (sestrojil první lyru a zhotovil první sandály).

Planets, differently from the stars, do not shine by themselves but only reflect light from the Sun. Mercury is the closest planet to the Sun. Astronomers previously tried to discover a hypothetical planet Vulcan that would orbit even closer but were not successful. Even though Mercury is small (about the size of our Moon), it has a massive iron core.

The mythological origin of the name: Greek name is Hermes, who was Jupiter`s illegitimate son and Apollo’s (god of the Sun) brother. Mercury was a god with split personality: on one side, he was the god of wisdom but on the other, he was a deceitful thief.

Next stop: Venus 50,3 millions km (cca 50,3 m on the trail)

GE translation

Informační cedule: Merkur

loga2.png